Schengen Vizesi

Tek Girişli Vize Nedir?

Vize verilen ülkeye sadece bir kere girme hakkıdır. Vize süresi 10 yıl bile olsa eğer (One Entry) Tek girişli ise ikinci girişe müsaade edilmez.

Çok Girişli Vize Nedir?

(Multiple Entry) Vize süresi dolana kadar kişi istediği kadar giriş çıkış yapabilir ama son çıkışı vize süresi dolmadan yapılmış olmalıdır.

Avrupa gittim ve Türkiye’ye dönüş yaptım. Ancak vizemin süresi bitmedi. Tekrar Avrupa Ülkelerinden birine gidebilir miyim?

Eğer vizeniz çoklu giriş çıkışa imkân veriyorsa, yani tek seferlik değilse tekrar giriş yapabilirsiniz.

Almanya vizesi aldım, Türkiye’ye döndükten sonra Hollanda’ya aynı vize ile gidebilir miyim?

Vizenizin süresi bitmemiş ise ve çoklu giriş çıkışa uygun ise gidebilirsiniz. Ancak pasaport kontrolünde kalacağınız otelin rezervasyonunu ve seyahat sigortanızı göstermeniz gerekmektedir.

Bir Schengen ülkesinde en fazla kaç gün kalabilirim?

Size verilen vize süresi kadar olduğunu düşünüyorsanız bu konuda yanılıyorsunuz. Avrupa Birliği ülkelerinden her hangi birinde doksan günden fazla kalamazsınız. Doksan günün sonunda giriş çıkış yapmanız gerekmektedir.

Doksan günden fazla kalmam gerekiyor ne yapmalıyım?

Bu durumda ulusal vizeye başvurmanız gerekmektedir.

Avrupa’ya gittiğimde otelde kalmayacağım, akrabalarımın evinde kalacağım bu durumda ne yapmalıyım?

Bu durumda akrabalarınızın size davetiye yollaması gerekmektedir. Ziyaret edeceğiniz ülkenin vatandaşı olan bir akranız varsa vize almanızı çok daha kolaylaştıracaktır.

İsviçre Avrupa Birliği Ülkesi değil, Schengen vizesi ile giriş yapabilir miyiz?

İsviçre AB’ye üye olmamasına rağmen AB ile yapmış olduğu anlaşma gereğince Schengen vizesi ile gönül rahatlığı ile giriş yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir