Avrupa vizesi nasıl alınır ?

AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız çalışma ve tatil gibi farklı amaçlarla bir AB ülkesine gitmek için vizeye ihtiyacınız olabilir.

Vize, size bir AB ülkesi tarafından seyahat belgenize yerleştirilen ve o ülkeye giriş ve kalış izni veren bir belgedir. Bu vize ile diğer AB ülkelerine seyahat etme imkânınız da olabilir.

Tek bir Schengen ülkesine ulusal bir vize ile seyahat etme seçeneğinin yanı sıra, bir Schengen ülkesi tarafından verilen kısa süreli Schengen vizesi, sahibine 26 Schengen ülkesine altı aylık bir süre içinde üç aya kadar seyahat etme izni verir. Bu süreyi aşan vizeler ülkelerin ulusal politikalarına tabidir.

AB üyesi ülkeler Schengen ve ulusal vizeler verirler. Türkiye de dahil olmak üzere AB üyesi olmayan çoğu ülke vatandaşları Schengen Bölgesi’ne seyahat ederken vizeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Türkiye’de, Schengen ülkelerinin konsolosluk birimleri Ankara, İstanbul, İzmir ve Edirne’de vize işlemlerini yürütmektedir. Vize Yasası çerçevesinde, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortak vize politikasının üye ülkeler arasında Türkiye’de uyumlu bir şekilde uygulanmasını koordine eder. Ancak vize vermek Schengen ülkelerinin sorumluluğundadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir